Güne Dinç Başlayın

  • güne dinç başlayın

Güne başlarken hepimiz kimi dönem bir takım sorunlarla uyanırız. Bu sorunların başında kas ağrıları, uyuşuk şekilde uyanmak, iştahsız uyanmak, yeterli uyuyamama gibi birçok küçük şikâyetler yer alır.  Bu küçük gibi görünen sorunlar, gün içinde çalışma verimliliğimizi düşürür, ikili ilişkilerimizi etkiler, olası kontrolsüz duygu geçişleri yaşanmasını sebep olur. Bunların yanında, daha kötü bir cilt, bağırsak düzensizliği ve iştahsızlığa sebep olabilir. Tüm bunlara ek olarak, doğru ve sağlıklı kahvaltı öğünü aksatma organları ve metabolizmayı ekstra yorma gibi birçok konuda etkisini görmekteyiz. Bu durumu uzun süre devam ederse, kalıcı akut ve kronik sorunları da tetikleyebileceğini unutmayalım.

Ne yapmalıyız?

Bahsi geçen sorunların neden kaynaklandığını daha iyi anlamak için, bir gün önce tükettiğiniz son ana öğünün baharat yağ içeriği, tükettiğiniz saat,  son gece ara öğününün kalitesi, içilen sıvı içecekleri ve uykuya hazırlanma gibi konuları göz önünde bulundurmalısınız.

Uyku denilen durum, vücudumuzun ve beynimizin uyumadığı, hormonlarımızın çalışmaya devam ettiği bir süreçtir.

Uykudan önce süt grubu besinlerini tüketin

Uyumadan önce yediğimiz ara öğünümüzde özellikle; triptofan içerikli süt grubu besinleri tüketerek günü tamamladığımızda leptin hormonumuz daha doğru şekilde yönlendirmiş oluyoruz. Bu durum, uyandığımızda aç uyanıp tüketeceğimiz kahvaltı öğününde fazla kalori almamızı azaltır.

Uykudan 2 saat önce yemeyi bırakın

Bağırsak düzensizliği, sindirememe, mide yanması, şişkinlik gibi problemler yaşayanlar, uykudan ortalama iki saat önce yemek yemeye son vermelidir.

Çay, kahve, gazlı içecekler, sigara ve alkollü içeceklere dikkat

Sabah dinç uyanmak isteyenler, baharatlı, yağlı, kafein içerikli, asit içeriği yüksek sıvılar, alkol, sigara, büyük porsiyonlar tüketme, çok sıcak ve çok soğuk yeme, yeterli çiğnememe, düşünmeden her çeşidi tüketme gibi konularda dikkatli olmalıdır. Aile içinde de bu konular ayrıca dikkate alınmalı.

Uyanınca spor yapın

Bireyler, sabah daha erken kalkmalı ve vakit yaratmalıdır. Bu vakti spor yaparak, esneme hareketleri yaparak değerlendirmelidir. Müzik dinleyerek, pozitif düşüncelerle uyanmak için insanlar kendini eğitmelidir.

Aynı saatlerde tuvalete gidin

Bağırsak sorunu yaşayanlarında bağırsaklarını sirkadiyen ritmi gözeterek bağırsak eğitimine düzenli aynı saatte tuvalet alışkanlığı kazandırmalıdır.

By |2017-01-09T15:30:03+03:00Aralık 25th, 2016|Categories: Sağlıklı Beslenme|Tags: , |

About the Author:

Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisansını tamamlamış Mehmet Akif Atay aynı üniversitede master programını tamamlayarak uzman diyetisyen ünvanını almıştır. FitMenu’deki görevinin yanısıra beslenme konusunda çeşitli kuruluşlara danışmanlık vermektedir. Haliç Üniversitesinde akademisyen kimliği de bulunan Atay aynı zamanda sağlık bilimleri enstitüsü genel temsilciliği başkanıdır.