Kilo problemi olan kişi sadece kilolu değildir

Beslenme, Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre;beden,ruh ve sosyal yönden iyilik halinde olmak olarak çerçevelendirilir. Gelin biz de bu çerçevenin içine biraz daha yakından bakıp, bireye olan yansımasını inceliyelim.

Çağımızın önemli sorunlarından olan fazla kiloların; sadece optimal sağlığın oluşumu ve gelişiminde değil, dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve diyete bağlı kardiyovasküler hastalıklar, kanser, tip 2 diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalık riskini azaltmada da potansiyel bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Günümüzde diyete bağlı kronik hastalıkların; ölümlerin %60’ında, hastalıkların %46’sında temel neden olduğu belirtilmekte ve 2020 yılında gelişmekte olan ülkelerde görülen toplam ölümlerin %71’inin iskemik kalp hastalıkları, %75’inin inme, %70’inin diyabet nedeniyle olacağı öngörülmektedir.

Peki bu kadar bilimin bize verdiği veriler varken neden hala şişman bir toplum oluyoruz!

Beslenme bilimcileri kendi deneyimlerimizden yola çıkarak sağlıklı bireyler olmanın küçük ayrıntılarda gizli olduğunu ve birey doğru irdelendiğinde sağlıklı kilolarına ulaştığında kendisin de oluşan fiziksel, ruhsal, biyokimyasal değişimlerle kendine duyduğu özgüvenle çevresine mutluluk yayan, kendini kontrol edebilen ve en önemlisi sağlığına geri kavuşan bir bireye dönüşmesini sağlıyabilirsiniz.

İsterseniz gelin hep beraber hepimize bir şeyler katacak maceramızı incelemeye koyulalım.

Sağlıklı kilo verme birden fazla etkenin bir arada düşünülüp, bireyin yaşam şeklini dikkate alarak üzerine tam oturacak bir sistemi, fiili olarak iyi bir yol arkadaşı olup, değişimin her aşamasını ayrıntılı inceleyip, bilim süzgecinden geçirip vücutta tüm mekanizmalarını düşünüp, işlevli hale getirerek sonuca ulaşıp, kalıcı doğru davranışları hayatımıza katmakla, sağlıklı, farkında, önüne geleni irdeleyen bireylerle mümkün, daha anlaşılır olsun diye birebir vakayla olan süreç üzerinden ilerleyip olayı somutlaştıralım.

Kilo problemiyle gelen kişi sadece kilolu değildir!

Birlikte yol arkadaşlığı yaptığımız üyemiz bir sonuçla karşımızdaydı fazla kiloları, bizde kilo probleminin nedenleri irdelemeye koyulduk.

Başlangıçta kişinin; beslenme durumu, fiziksel aktivite ve psikolojik durumunu, soy geçmişini, kan tetkik sonuçlarının bize anlatmak istediklerini, tanı almış hastalıkları, beslenme hakkındaki bilgi düzeyi, kullandığı ilaçların besin ve vücutla ilişkisi, vücudundaki hasar durumu, uygulanacak tıbbi beslenme programına vücudunun vereceği cevabı gibi daha bir çok parametreyi bir araya getirip, beslenme reçetesini oluşturup kişinin yemesini sağlayıp fiziksel aktivitelerle destekleyip süreci uygulamalı birebir birlikte izledik.

Üyemizde; endometriozis mevcuttu, kan-idrar-hormon tetkiklerini incelediğimizde böbrek, glikoz ve karaciğer de bazı değerlerinde yükselmeler vardı, rutinleşmiş beslenme alışkanlıkları mevcuttu, üyemizi ilk olarak tüm sistemlerin durumunu, oluşabilecek, komplikasyonları tedavi sürecimizin nasıl işleyeceği anlatmakla başladık işe, tabi ki günlük fiziksel aktiviteyi de yanımıza alarak.

Tedavi sürecinde; rahminde ki kistin, antioksidan ve enzim sistemini etkilediğinden C ve E vitaminlerinde azalmalara sebebiyet verecek. Bu durum, demir emilimini etkileyip, vücutta birçok mekanizmaya giren demirin emilimini etkiliyecekti. Ayrıca omega 3, omega 6, B1 ve B6 vitaminlerini ön plana çıkartıp, iltihabi durumu azaltıp kistin büyümesini engellemeyi hedefledik. Sebze ve liflerle zengin antioksidanlarla yağlanmayı azaltıp östrojen seviyesini dengelemeye çalıştık. Ayrıca A vitamini, kalsiyum, magnezyum, selenyum, çinko, laktik fermentler, lifidobakterium ve laktobasillus gibi eklemeler yaptık.

Ananas gibi bromelain içeriği olan ağrı kesici gibi davranabilen gıdaları beslenmesine kattık, Keten tohumu, zeytinyağı, fındık yağı, badem, mikro düzeyde yediklerinizi faydalı hale getirmek için taşıyıcı gibiler, bu yağ gruplarının dumanlanma noktası düşük olduğu için fazla ısıya maruz bırakmadan farklı besin içerikleriyle birlikte sunduk bu sayede emilimlerini artırdık.

Yangı azaltıcı özelliği olan, yeşil yapraklı sebzeler, roka, soğan, sarımsak, acı veya tatlı biberlerini de dikkate alarak, aynı zamanda vitamin kayıplarını önlemek için örneğin; E vitamini öğütülme esnasında tahrip olduğundan az işlenmiş ekmekleri tercih ettik. Ara öğün alışkanlığını özellikle kazandırmayı hedefledik. Bu hem gün içinde bilişsel performansınız stabil durmasını sağlıyacak açlık hissini azaltıp, hormonlarınızı dengeleyip, mikro besin öğeleriyle vücudun kan değerlerin düzenlenmesini etkiliyecekti, bağırsak tembelliğinin azalması peristaltik hareketlerin artması için bazı günler planlanan öğünler bağırsak-mide koruma üzerine yoğunlaştırdık. Tabiki tempolu yürüyüşlerle psikolojik rahatlama günün yorgunluğunun azalması stresin vücudu terk etmesi kardiyovasküler düzenin kan dolaşımının daha sağlıklı düşünebilmenizi ve metabolik balansınızı hızlandırmanız için düzenli yürüyüş alışkanlığı kazandırdık.

Peki bu süreçte uyguladığımız tedavinin matematiksel yansıması neydi?

makale-zayiflama-grafik

İdeal kiloya ulaşmada;sağlıklı beslenmenin vücuttaki etkilerini somutlaştırmaya çalıştık. Şunu unutmamak gerekiyor ki vücudumuzun bu çağımızda ki en gelişmiş fabrika olduğunu, bilim ışığında vücudu iyi tanımak süreci doğru tanımlayıp uygulamak ve iyi yol arkadaşı olursak doğru cevapları buluruz. Farkındalığımızın yüksek olması ve uzmanlarla sonuca ulaşmanın önemini anlamamız gerekiyor.

Sonuç olarak, sadece kilo verdirmedik aynı zamanda tüm parametreleri bir araya getirip tüm sürecin başarıya ulaşabilmesi için sistemli ve sürdürülebilir bir yaklaşım gereklidir.

Kilonun sadece tartıdaki rakamların inişinden ibaret olmadığını anlamamız dileğiyle.

About the Author:

Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisansını tamamlamış Mehmet Akif Atay aynı üniversitede master programını tamamlayarak uzman diyetisyen ünvanını almıştır. FitMenu’deki görevinin yanısıra beslenme konusunda çeşitli kuruluşlara danışmanlık vermektedir. Haliç Üniversitesinde akademisyen kimliği de bulunan Atay aynı zamanda sağlık bilimleri enstitüsü genel temsilciliği başkanıdır.