Popüler Diyetler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • popüler diyetler

Günümüzde dönem dönem gündeme giren popüler diyetler ve bunların odaklandığı tek tip beslenme konusunda dikkatli olmak gerekir.

Tek tip beslenme nedir?

Karbonhidrat, protein, yağ gibi içerikli besimlerin bir kısmını veya tamamını beslenmemizden çıkararak zayıflamaya çalışmaktır. Bu tür trend (!) veya farklı şeylere hizmet eden durumları yaşamımıza eklemeden önce araştmalı ve doğru uzmanından destek almalıyız.

Günümüzde her konuda olduğu gibi beslenme konusuda çok fazla kirli bilgi barındırıp, farkında olmadan, sorgulamadan maruz kalabilmekteyiz.

Metabolizmaya uzaktan bakıldığında, tıpkı cosmos kadar karışık sistematikler silsilesi, bunun anlamı çok daha derin bilimsel bilgi araştırmalarına, geliştirmeye ağırlık verip beslenme ile ilintili hastalıkların önüne geçebilelim.

Tek tip beslenme diyetlerinde kronik hastalıklara maruz kalabilirsiniz

Tek tip beslenme ile aldatıcı kilolar kısa süre sonra fazlasıyla geri alınabilir. Sık kilo alıp vermek ise vücudu ve organları yıpratır, yaşlanmayı hızlandırır. Aynı zamanda tırnak kırılması, saç dökülmesi, çabuk yorulma, halsizlik, adet düzensizliği, fiziksel ağrı ve kabızlık gibi şikâyetlere neden olup metabolik kronik hastalıklara kapı aralar.

Sağlıklı beslenme de besin çeşitliliği, yaşımız, cinsiyetimiz, fiziksel ve ruhsal durumumuz, kan parametrelerimiz, yaşadığımız bölge, yaşam standardı, kullanılan ilaçlar, alerjen durumlar, stres durumu gibi birçok parametre göz önünde bulundurularak sürekliliği olan bir beslenme uygulamalıyız.

Son olarak, mucizevi bir diyet veya beslenme tarzı yoktur. Her şeyde olduğu gibi beslenme dünyasına araştırarak, düşünerek, yorumlayarak, uzman kontrolünde yola çıkılması en doğru tercih olacaktır.

About the Author:

Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisansını tamamlamış Mehmet Akif Atay aynı üniversitede master programını tamamlayarak uzman diyetisyen ünvanını almıştır. FitMenu’deki görevinin yanısıra beslenme konusunda çeşitli kuruluşlara danışmanlık vermektedir. Haliç Üniversitesinde akademisyen kimliği de bulunan Atay aynı zamanda sağlık bilimleri enstitüsü genel temsilciliği başkanıdır.