Su Tüketimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Su tüketimi, sağlıklı bir beslenme için son derece önemlidir. Beslenme, besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken davranış biçimidir. Ama sadece bununla bitmiyor.
Beslenme, devamında eşlik eden mekanizmalarla sonuçlandırıldığında sağlıklı bireyler olmaya başlarız. Bu mekanizmaların başında elbette su gelir.

Suya gereken önemi vermezsek oluşabilecek durumlar nelerdir:

Temel anlamda bizler doğanın parçası olduğumuz için yorumladığımız her şeyde bu döngü çerçevesinde bakmalıyız.

Su;

  • Vücut için temel besindir. İnsan vücudunun tüm fonksiyonlar su içinde gerçekleşir. İnsan vücudunun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre %42 ile 75 arasında değişmekle birlikte yetişkin insan vücudunun ortalama %59’u sudur.
  • Besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınmasında, hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasında, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve vücuttan atılmasında, çeşitli biyokimyasal olayların gerçekleşmesinde yardımcıdır.
  • Soğuk algınlığı, kabızlık, idrar yolu enfeksiyonları, cilt sağlığının korunması, organizmanın toksinlerden arındırılması, kilo kontrolü programlarında zayıflamaya yardımcı olması, cildin nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde rol oynaması nedenleriyle selülit oluşumunun önlenmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.

Hangi yiyecek ve içecekler ile ne kadar su alıyoruz?

İnsanlar su gereksinimlerini genelde içecekler, besinler ve metabolizma olmak üzere üç kaynaktan sağlarlar. Besin içerisinde bulunan besin öğelerinin yakılması sonucunda su oluşur. Diyette proteine göre karbonhidrat ve yağın yüksek olması metabolik suyu arttırır. Yediğimiz besinler ve içecekler yoluyla da vücudumuza su sağlarız. Örneğin sebze ve meyvelerin yaklaşık %85- 90’ı, 1 su bardağı sütün %90’ı sudur.

Çay ve kahve içtiğimizde su alır mıyız?

Gün içerisinde içtiğimiz çay, kahve, soda vb. içeceklerle ile de sıvı almaktayız. Ancak kafein içeren kahve, çay ve diğer içecekler sıvı ihtiyacını karşılasa da uygun su kaynakları olarak sayılmazlar. Örneğin kafein içeren kahve içildiğinde su alırsınız ancak diüretik etkisinden dolayı daha fazla idrar çıkışı yaparak daha fazla sıvı kaybedersiniz.

Peki nelere dikkat etmeliyiz?

Sabah kalkıldığında ilk yapılması gereken işlerin başında 1 bardak su içmek olmalı,Her tuvalet sonrası, kaybedilen sıvıyı yerine koymak için 1 bardak su içilmeli. Egzersiz yaparken ve özellikle sıcak havalarda çalışırken su tüketimi arttırılmalı,Özellikle hava ve deniz yolculuklarında su tüketimi arttırılmalı,Suyu her zaman görünür bir yerde bulundurmalı, susama hissi beklenmeden su tüketmeye özen gösterilmeli.ilk iş olarak bu yazımızdan sonra bir bardak su içmekle başlayabiliriz.

 

 

About the Author:

Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisansını tamamlamış Mehmet Akif Atay aynı üniversitede master programını tamamlayarak uzman diyetisyen ünvanını almıştır. FitMenu’deki görevinin yanısıra beslenme konusunda çeşitli kuruluşlara danışmanlık vermektedir. Haliç Üniversitesinde akademisyen kimliği de bulunan Atay aynı zamanda sağlık bilimleri enstitüsü genel temsilciliği başkanıdır.